Home آموزشهای طبیعت گردی ده اشتباه رایج در زدن کمپ

ده اشتباه رایج در زدن کمپ

3 second read
۰
3
3,223
ده اشتباه رایج در زدن کمپ زدن - آموزش و راهنمای طبیعت گردی - ایران در سفر

در اینجا خاطر نشان میکنیم که یکی از تفریحات مفرح و هیجان انگیز در طبیعت را می توان کمپ زدن در جنگل یا ساحل معرفی کرد. شما با نصب چادر و همراه داشتن لوازم و تجهیزات کمپ، می توانید یک یا چند شب را در دل جنگل سپری کرده و از زیبایی های طبیعت و آب و هوای فوق العاده آن لذت ببرید.

کمپینگ به معنای بازگشت به زندگی ساده است؛ اما اگر تازه کار باشید اشتباهات ابتدایی شما می‌تواند تعطیلات خود و تمام همراهانتان را خراب کنند. شاید به نظرتان زندگی در چادر و طبیعت برای چند روز و خواب زیر آسمان پر ستاره موضوع چندان پیچیده‌ای نباشد اما حقیقت چیز دیگری است؛ یک منظره زیبای طبیعی می‌تواند تبدیل به یکی از وحشت آورترین تصاویر عمرتان شود. علاوه بر این برخی از گردشگران با کارهای نادانسته خود تخریب‌های زیادی در محیط زیست به وجود می‌آورند که به سادگی جبران پذیر نیست. قصد ترساندن شما عزیزان را نداریم اما می‌خواهیم که بدانید بیشتر خطاهای تازه کاران ناشی از ناآگاهی است و خبر خوش اینکه خوشبختانه قابل پیشگری می باشد. در ادامه قصد داریم شما را با اشتباهات رایج کمپینگی‌ها آشنا کنیم تا راحت تر وحرفه‌ای‌تر سفر کنید

در اینجا ۱۰ نمونه از رایج ترین اشتباهاتی که مردم در کمپینگ ها به آن مرتکب می شوند را یادآوری می کنیم تا با آگاهی از آن ها، از پیشامد مشکلات احتمالی پیشگیری شود.

برای دانستن این موارد در ادامه با ایران در سفر همراه باشید.

۱-چک نکردن وسایل و تجهیزات سفر قبل از حرکت
در اینجا شاید کمی وسواسی به نظر بیاید اما ضروری است که قبل از آغاز سفر تمام تجهیزات خود را امتحان کنید. مطمئنا اگر بعد از اینکه چندین ساعتی که از آخرین فروشگاه محلی گذشتید، اگر دریابید که اجاق سفر کار نمی‌کند، زیپ کیسه خوابتان خراب است و یا میله اتصال دهنده چادر شکسته دیگر حسابی کار از کار گذشته است و زمان و شانسی برای بهبود شرایط نخواهید داشت. قبل از برپا کردن چادر سفر از ضد آب بودن و سوراخ نبودن آن اطمینان کاملا مطمئن شوید.
به طور کلی پیش از مسافرت، از بابت سالم و ضدآب بودن چادر را چک کنید. از سالم بودن کیسه های خواب مطمئن شوید. از شارژ بودن باتریهای دوربینها و جی پی اس و چراغ قوه اطمینان حاصل کنید و …
تحمل درد این موارد بسیار بیشتر از خستگی چک کردن آن ها در خانه خواهد بود!

۲-به موقع نرسیدن به منطقه ای که قصد دارید کمپ بزنید
تمام کسانی که در تاریکی یک چادر را علم کرده‌اند می‌دانند که چه کابوسی در انتظار کسانی است که دیر به اردوگاه برسند. اگر دیر به محل کمپ برسید علاوه بر این کار دشوار، احتمالا جایی در نزدیکی سرویس‌های بهداشتی و پر از شلوغی در انتظارتان خواهد بود. بنابراین بهتر است جوری برنامه ریزی کنید که چند ساعتی برای انتخاب مکان مناسب پیش از غروب آفتاب فرصت داشته باشید. به دنبال جایی صاف و خشک باشید که زیر آن از شاخه‌های ریز و درشت که در هنگام باران می‌تواند موجب لیز خوردن چادرتان شود خبری نباشد.
اگر پس از غروب آفتاب و در تاریکی به مقصد خود برسید، احتمالا جای نامناسبی برای علم کردن چادر انتخاب خواهید کرد. در تاریکی جنگل نمی توانید دید درست و کاملی داشته باشید و در نتیجه نصب وسایل و تجهیزات هم شاید به درستی انجام نگیرد.

۳- انتخاب سایز اشتباه برای چادر مسافرتی

مشخص نیست که سازندگان و طراحان چادر خودشان در چه شرایطی زندگی می‌کنند که انقدر در ابعاد محیط مناسب برای زندگی دچار اشتباه می‌شوند! در مورد اندازه چادر توصیه ما این است که به هیچ عنوان به نوشته‌های روی جعبه محصول اعتماد نکنید مخصوصا اگر در حال خرید آنلاین هستید. اگر روی چادری نوشتند که مناسب برای سه نفر بهتر است؛ بخوانید مناسب برای یک نفر به همراه وسایل شخصی !
همچنین وقتی در مشخصات چادر نوشته شده که برای دو نفر جا دارد، شک نکنید که فقط یک نفر می تواند از آن استفاده کند.

۴-مدیریت و برنامه ریزی غلط در مواد غذایی
پیش از شروع سفر بهتر است برنامه‌ غذایی سفرتان را برای سه وعده صبحانه و ناهار و شام مشخص کنید؛ بهتر است چندان روی ماهیگیری و شکار در طبیعت هم حساب باز نکنید زیرا اگر تازه کار باشید دست یافتن به طعمه مناسب بسیار دشوار خواهد بود. برای نگهداشتن یخ و نوشیدنی‌های خنک می‌توانید از ترموس‌ها و یخدان‌ها استفاده کنید اما گوشت و مرغ در دراز مدت فاسد خواهند شد و گاهی بیش از ۶ ساعت در این جعبه‌ها دوام نمی‌آورند بنابراین روی غذاهای بدون گوشت و ساده حساب بازکنید؛ به طور مثال نان، کره و مربا لقمه ساده و خوشمزه‌ای خواهد بود که انرژی مورد نیاز شما را هم تامین خواهد کرد.برای صبحانه هم بهتر است ازحلورده استفاده نشود زیرا بدن برای هضم آن نیاز به انرژی زیادی دارد و از همه مهمتر انرژی آن دیر آزاد میشود.

۵٫ به همراه نبردن وسایل سرگرمی و تفریحی به سفر
برای اینکه حوصله شما در حین سفر سر نرود وقتی همراه خانواده یا دوستانتان به طبیعت رفته‌اید ممکن است فکر کنید که تمام وقتتان را در محیط آزاد سپری خواهید کرد اما بهتر است برای شرایط جوی نامساعد و اوقات خستگی‌تان هم تدابیری بیندیشید. اگر دارید به لپ تاپ یا کتابخوان‌های الکترونیک فکر می‌کنید باید در مورد باتری آنها هم بیندیشید؛ زیرا همراه داشتن پاور بانک هم ممکن است شما را حداکثر برای حدود دو روز سرپا نگه دارد. از سوی دیگر همراه داشتن یک کتاب، بازی دسته جمعی، تلسکوپ و حتی مداد و کاغذ می‌تواند شما را حسابی سر ذوق بیاورد تا احساس ناخوشایندی به شما دست ندهد.

۶٫ طبخ غذا در داخل چادر
شاید باور نکنید اما پخت و پز در چادر می‌تواند در بدترین حالت به مرگ شما یا همسفرانتان منجر شود. حوادث غم انگیزی در طول سال رخ می‌دهد و متاسفانه می‌شنویم که برخی از طبیعت گران این اصل اولیه را جدی نمی‌گیرند و خطر آتش سوزی، مسمومیت و حمله حیوانات را به جان می‌خرند. توصیه ما این است که تا می‌توانید برای پخت و پز از محل اقامتتان دور شوید؛ آشپزی در چادر نه تنها احتمال آتش سوزی دارد، بلکه موجب انتشار گاز مونوکسید کربن نیز می شود که بسیار کشنده است.

۷٫بر روی باربی کیو زیاد حساب نکنید
اکثر کسانی که راهی طبیعت می‌شوند از غذا پختن در فضای باز لذت می‌برند اما بعد از گذشت چند روز دیگر حتی فکر کردن به گوشت یا جوجه حالتان را بهم خواهد زد. علاوه بر آن پخت و پز روی آتش بعد از چند روز کار طاقت فرسایی می‌شود؛ تصورش را بکنید که هر بار که می‌خواهید کتری را جوش بیاورید باید یک آتش حسابی به راه بیندازید و این یعنی اتلاف کلی وقت. به جای این کار می‌توانید به راحتی یک اجاق گاز سفری مناسب تهیه کنید و زمان بیشتری را کنار همسفرانتان در طبیعت بگذرانید.
بنابراین بهتر است گازهای پیک نیکی مخصوص سفر به همراه چند کپسول یدکی همراه خود داشته باشید. در این حالت، وقتی فقط به آب جوش نیاز دارید، دیگر نیازی نیست کلی زحمت هیزم جمع کردن به خود بدهید. کبریت را هم درون کیسه ضدآب بگذارید تا در هر شرایطی قابل استفاده باشد.

۸٫ به همراه نبردن وسایل خواب
ممکن است شما یک کوهنورد سبک بار باشید اما وقتی که به کمپ می‌روید به نوعی باید شرایط زندگی را برای چند روز فراهم کنید و این یعنی باید به آسایش خوابتان توجه کنید. اگر روی بالشت‌ زیر سر خود حساس هستید بهتر است انها را به همراه خود بیاورید و از گرم بودن کیسه خواب و پتوهای همراهتان اطمینان حاصل کنید. همچنین یادتان باشد که حد فاصل چادر و زمین را با زیرانداز ضد آب پر کنید. با آگاهی از شرایط آب و هوایی جایی که قصد کمپ زدن دارید، پتو و ملافه مناسب بردارید تا شما را در طول خواب گرم نگه دارند. همچنین برای اینکه خواب راحت و طولانی داشته باشید می توانید از گوش گیر و ماسک چشم هم بهره بگیرید.

۹- تدارک ندیدن منابع نوری مناسب برای شب
شبهای تاریک در طبیعت خصوصا در فصل زمستان می‌تواند خیلی طولانی باشد؛ اگر می‌خواهید شب زنده داری کنید بهتر است برای باتری چراغ‌هایتان تدابیری بیندیشید. اگر چراغی داشته باشید که روی کلاه یا سرتان متصل شود می‌توانید با دستان آزاد کارهای بسیاری در تاریکی انجام دهید. باز هم یادآوری می‌کنیم که پیش از سفر تمام چراغ‌ها و باتری‌ها را امتحان کنید تا در تاریکی نمانید خصوصا اینکه باطری اضافی به همراه داشته باشید

۱۰٫ بیرون گذاشتن کفش ها در بیرون چادر
یک طبیعت گرد حرفه ای در هنگام استراحت هیچگاه کفشهای خود را در طبیعت بیرون چادر نمیگذارد دلیل آن هم این است که شب موقع خواب حیوانات از بوی عرق کفشها به طرف چادر آمده که یا به ما حمله کرده و یا کفشهایمان را با خودشان میبرند
در اینجا به خاطر کثیف نشدن محیط داخل چادر باید کفشها را داخل یک نایلون گذاشته و درب آن را محکم بسته و به داخل چادر ببریم
به همراه داشتن یک جفت دمپایی پلاستیکی در حین کمپ زدن برای آسایش و راحتی و قدم زدن کوتاه در اطراف چادر به شما توصیه میشود

 • جهت یابی به کمک حرکت آموزش تکنیکهای جهت یابی در طبیعت ایران در سفر

  جهت‌یابی به کمک جانوران

  مواردی که برای جهت یابی می توان از حیوانات کمک گرفت وقتی که شما در کنار برکه و یا دریاچه‌ا…
 • جهت‌یابی به کمک حرکت خورشید - آموزش تکنیکهای جهت یابی - ایران در سفر

  جهت‌یابی به کمک حرکت خورشید

  جهت‌یابی به کمک حرکت خورشید هر روز صبح خورشید تقریباً از طرف شرق طلوع کرده و شب تقریباً در…
 • جهت یابی با ساعت مچی عقربه دار به کمک خورشید آموزش تکنیکهای جهت یابی در طبیعت - ایران در سفر

  جهت یابی با ساعت مچی عقربه دار

  جهت یابی با ساعت مچی عقربه دار به کمک خورشید در این مدل جهت یابی اگر شما ساعت دیجیتالی داش…
 • جهت‌یابی با کمک لانه مورچه‌ها - آموزش تکنیکهای جهت یابی در طبیعت - ایران در سفر

  جهت‌یابی با کمک لانه مورچه‌ها

  جهت‌یابی با کمک لانه مورچه‌ها وقتی که به طبیعت میروید اگر قطب‌نما به همراه نداشته باشید و …
 • جهت‌یابی با هلال ماه - آموزش تکنیکهای جهت یابی - ایران در سفر

  جهت‌یابی با هلال ماه

  جهت‌یابی با هلال ماه در این روش جهت یابی اگرشما به هر دلیلی نتوانستید ستاره‌ها را ببینید، …
 • جهت‌یابی با تنه بریده شده درخت

  جهت‌یابی با تنه بریده شده درخت یکی دیگر از روشهای جهت یابی وقتی که شما به طبیعت رفته و جهت…
Load More Related Articles
 • دریاچه فراخین در نوشهر استان مازندران - دریاچه های ایران

  دریاچه فراخین

  دریاچه فراخین دریاچه ای سحرانگیزدر طبیعت مازندران دریاچه فراخین کجاست؟ دریاچه فراخین در اس…
 • توصیه های مصرف مواد غذایی در سفر - آموزش طبیعت گردی و راهنمای سفر - ایران در سفر

  راهنمای مصرف غذا در طول سفر

  مقدمه: تغذیه در سفر یکی از نکات بسیار مهم وکلیدی است که‌ اکثر اوقات توسط مسافر نادیده گرفت…
 • روستای ابر فیلبند - سرزمین ابرها - جنگل ابر فیلبند - ایران در سفر

  سرزمین ابر فیلبند

  سرزمین ابرها در ارتفاعات فیلبند استان مازندران  توجه:هر گونه کپی برداری از عکسها و عناوین …
 • جهت یابی به کمک حرکت آموزش تکنیکهای جهت یابی در طبیعت ایران در سفر

  جهت‌یابی به کمک جانوران

  مواردی که برای جهت یابی می توان از حیوانات کمک گرفت وقتی که شما در کنار برکه و یا دریاچه‌ا…
 • جهت‌یابی به کمک حرکت خورشید - آموزش تکنیکهای جهت یابی - ایران در سفر

  جهت‌یابی به کمک حرکت خورشید

  جهت‌یابی به کمک حرکت خورشید هر روز صبح خورشید تقریباً از طرف شرق طلوع کرده و شب تقریباً در…
 • جهت یابی با ساعت مچی عقربه دار به کمک خورشید آموزش تکنیکهای جهت یابی در طبیعت - ایران در سفر

  جهت یابی با ساعت مچی عقربه دار

  جهت یابی با ساعت مچی عقربه دار به کمک خورشید در این مدل جهت یابی اگر شما ساعت دیجیتالی داش…
Load More By محمد جعفری
 • توصیه های مصرف مواد غذایی در سفر - آموزش طبیعت گردی و راهنمای سفر - ایران در سفر

  راهنمای مصرف غذا در طول سفر

  مقدمه: تغذیه در سفر یکی از نکات بسیار مهم وکلیدی است که‌ اکثر اوقات توسط مسافر نادیده گرفت…
 • آموزش انواع تکنیکهای جهت یابی در طبیعت - جهت یابی در طبیعت - آموزشهای طبیعت گردی - ایران در سفر

  تکنیکهای جهت یابی در طبیعت

  آموزش انواع تکنیکهای جهت یابی در طبیعت تعریف جهت یابی در ابتدا باید بدانیم که جهت‌یابی یعن…
 • راههای رفع تشنگی بدون مصرف آب - آموزش طبیعت گردی - ایران در سفر

  راههای رفع تشنگی بدون مصرف آب

  روشهای خلاقانه رفع تشنگی در طبیعت بدون مصرف آب در مکانهای بدون آب از جمله کوهها و بیابانها…
 • راههای رفع تشنگی بدون مصرف آب - آموزش طبیعت گردی - تکنیکها و روشهای پیدا کردن آب در طبیعت - ایران در سفر

  روشهای پیدا کردن آب در طبیعت

    تکنیک های یافتن آب در طبیعت پیدا کردن آب در طبیعت کار بسیار دشواری است ولی اگر شما …
 • روش کار با ارتفاع سنج - آموزش طبیعت گردی و راهنمای سفر - ایران در سفر

  روش کار با ارتفاع سنج

  تعریف ارتفاع سنج یا همان آلتی متر در این پست می خواهیم شما را با یک وسیله بسیار مهم و کارب…
 • صاعقه زدگی و راهکارهای مبارزه با آن - آموزشهای طبیعت گردی - ایران در سفر

  صاعقه زدگی وراههای پیشگیری ودرمان

  صاعقه زدگی در طبیعت را جدی بگیرید قبل از شروع باید تفاوت بین آذرخش و تند را بدانیم تفاوت ص…
Load More In آموزشهای طبیعت گردی

پاسخ دهید